Jihovýchodní Asie je poměrně rozlehlý a cestovateli oblíbený region, který zahrnuje deset států s různou úrovní bezpečnosti a stability (nezahrnuje Východní Timor, který čekatelem ASEAN). Podle Global Peace Indexu, který hodnotí země podle míry konfliktů, terorismu, kriminality a dalších faktorů, je následujících devět zemí v Jihovýchodní Asii seřazeno podle bezpečnosti, neznamená to však, že se vám tam nemůže nic stát. I zde je třeba dávat pozor na osobní věci:
Singapur:
První místo pro Singapur není žádným překvapením. Je nejbezpečnější země v Jihovýchodní Asii a šestá nejbezpečnější země na světě. Singapur je známý svou vysokou kvalitou života, efektivní vládou, nízkou korupcí a silným právním systémem, ale také vysokými cenami a přísným systémem pokut za zcela pro Evropana banální prohřešky.
Malajsie:
Malajsie je druhou nejbezpečnější zemí v Jihovýchodní Asii a devatenáctou na světě. Malajsie je multikulturní a multireligiózní země, která si udržuje mír a harmonii mezi různými etnickými a náboženskými skupinami. Nejpočetnější menšinou jsou pak Číňané, kteří se v Malajsii starají především o byznys, Malajci pak o správu země.
Vietnam:
Vietnam je třetí nejbezpečnější zemí v Jihovýchodní Asii a čtyřicátá první na světě. Vietnam jevšak jednostranická komunistická země, která potlačuje lidská práva, svobodu projevu, svobodu tisku a svobodu shromažďování. Vietnam také čelí některým environmentálním problémům, jako je znečištění vzduchu, vody a půdy, ztráta biologické rozmanitosti a změna klimatu. Pro turisty však země zaslíbená, co se osobní bezpečnosti týče.
Laos:
Laos je čtvrtou nejbezpečnější zemí v Jihovýchodní Asii a čtyřicátou šestou na světě. Laos je jednou z nejméně rozvinutých a nejchudších zemí v regionu, ale také jednou z nejklidnějších a nejméně urbanizovaných. Laos je obklopen mocnými sousedy, jako jsou Čína, Vietnam a Thajsko, a snaží se udržet dobré vztahy s nimi.
Indonésie:
Indonésie je pátou nejbezpečnější zemí v Jihovýchodní Asii a padesátou třetí na světě. Indonésie je největší ostrovní země na světě a největší muslimská země podle počtu obyvatel. Země se v posledních letech vyrovnala s některými vnitřními konflikty a teroristickými hrozbami a zlepšila svou politickou a ekonomickou situaci. Pro turisty je zde největším lákadlem ostrov Bali.
Kambodža:
Kambodža je šestou nejbezpečnější zemí jihovýchodní Asie. Je to autoritářská země, která je ovládána dlouholetým premiérem Hun Senem, který potlačuje opozici, občanskou společnost, média a aktivisty. Kambodža se také potýká s vysokou mírou chudoby, nerovnosti, korupce, dětské práce a prostituce. Nicméně pro turisty zde dělá každý co může.
Thajsko:
Thajsko je sedmou nejbezpečnější zemí v Jihovýchodní Asii a devadesátou druhou na světě. Thajsko je populární turistickou destinací, která nabízí krásné pláže, bohatou kulturu, chutné jídlo a přátelské lidi. Thajsko však čelí některým výzvám, jako jsou politická nestabilita, sociální nerovnost, drogový obchod a ozbrojené povstání na jihu.
Filipíny:
Filipíny jsou osmou nejbezpečnější zemí v Jihovýchodní Asii a sto patnáctou na světě. Filipíny trpí vysokou mírou kriminality, chudoby, korupce a sociálního vyloučení. Filipíny také čelí hrozbám terorismu, zejména ze strany Islámského státu a komunistických rebelů. Turistickým cílům však hrozí jen minimální nebezpečí.
Myanmar:
Myanmar je nejnebezpečnější zemí v Jihovýchodní Asii a sto čtyřicátou pátou nejbezpečnější na světě. Myanmar prochází hlubokou politickou a humanitární krizí, která začala vojenským převratem v únoru 2021, který svrhl demokraticky zvolenou vládu. Od té doby se v zemi rozpoutalo násilí, represe, protesty, občanská neposlušnost a občanská válka.
Brunej:
Brunej je absolutní monarchie, která je řízena sultánem Hassanal Bolkiahem, který má neomezenou moc nad zákonem, náboženstvím, politikou a ekonomikou. Brunej je také kritizován za své přísné islámské zákony (přijala dobrovolně právo Šaría), které trestají cizoložství, sodomii a rouhání smrtí ukamenováním. Pro tuto zemi nejsou dostupná žádná data.