Rady & Tipy

Co si v Kambodži užít a co nedělat

Kambodža zažila v poslední době značný nárůst popularity a turisté již nemíří jen na jednodenní návštěvu Angkor Watu na severu země při příležitosti své thajské dovolené. Země toho nabízí daleko více, jelikož při své cestě do současnosti prošla jistě zajímavými a také smutnými obdobími, která se na ni podepsala. Co si tedy v dnešní Kambodže užít, kam se podívat, a co nedělat?

Co si užít a nevynechat?

Královský palác v Phnom Penhu

Palácový komplex z druhé poloviny 19. století rozhodně nesmíte při návštěvě Phnom Penhu vynechat. Ono je to vlastně to nejlepší, na co v hlavním městě můžete narazit. Není sice tak velkolepý jako jeho thajský příbuzný, ale za návštěvu i tak stojí. A co víc, třeba tam potkáte kambodžského krále, který jakožto jediný monarcha na světě plně ovládá češtinu.

Killing Fields

Novodobá historie kmérského státu má své tváři mnoho šrámů. Tou nejhlubší jizvou je jistojistě vláda Rudých Khmérů a jednoho z největších tyranů 20. století. Pol Pot terorizoval svou zemi v letech 1975-1979, a i za tak krátkou dobu stačil vyvraždit více než třetinu obyvatelstva Kambodži. Důvodem k popravě bylo třeba jen to, že nosíte brýle nebo bydlíte ve městě. Killing Fields jsou pak nazývána místa, kde k těmto zločinům docházelo. Jedno z největších těchto míst a patrně i to nejznámější zvané Choeung Ek se nachází pouhých 17 km od hlavního města, a žádný cestovatel by ho rozhodně neměl vynechat. Za návštěvu stojí i phnom-penhské vězení S-21, kde bylo za vlády Rudých Khmérů vězněno až 30 000 lidí a přežilo jen sedm šťastlivců.

Plavba po Mekongu

Cesta z Phnom Penhu na sever, kde se nachází slavný komplex Angkor Wat může nabýt mnohých podob a vzhledem k faktu propojení obou míst slavnou řekou Mekong a stavu kambodžských silnic, se pak plavba nabízí jako ta nejlepší volba. Tato volba vám pak přinese nejen vítr do vlasů, pach řeky do nosu a obrazy místní přírody do očí, ale i neopakovatelný vhled do života chudých venkovanů a jejich každodenní dřiny.

Siem Reap

Nejnavštěvovanější město Kambodži a vstupní brána ke komplexu Angkor Wat. Mimo jiné také párty město se svou slavnou Pub street, kde můžete koupit pivo i levněji než v České republice, což se ve světě jen tak nevidí. Pro ty, kteří alkoholu neholdují je tu noční Angkor Market, kde má spoustu stánků i mnoho lokálních organizací podporující místní řemesla a tradice. Vy tak můžete nákupem suvenýru přispět na tolik potřebný místní rozvoj.

Komplex Angkor Wat

Tím, čím jsou pyramidy pro Egypt a Machu Picchu pro Peru, tak je Angkor Wat pro Kambodžu. Nejnavštěvovanější místo a nejslavnější památka v zemi, která se těší takové úctě, že se dostala až na kambodžskou vlajku. Komplex chrámů na severu země byl budován již od 12. století, a ne všechny jeho části byly z důvodu okolní džungle doposud objeveny. Za vlády teroru Rudých Khmérů mu hrozilo zničení a stavba byla dokonce podminována, avšak přežila až do dnešních dnů. Pro návštěvníky Kambodži je Angkor Wat zkrátka nutností. Do komplexu je dobré vyrazit hned brzy ráno, kdy není takové horko. Je nutné počítat s tím, že prohlídka vám zabere minimálně celý den.

Co si v Kambodži užít a co nedělat

Jídlo a pití

Mangový salát či ryba Amok jsou jen vrcholkem ledovce vynikající khmérské kuchyně. Čerstvé bagetky na každém rohu za ceny více než přijatelné pak dělají z Kambodže destinaci, kde rozhodně na kvalitním jídle šetřit nemusíte. K pití je pak k dispozici místní pivo prozaicky pojmenované, jak jinak než Angkor nebo také osvěžující čerstvé kokosy.

Island hopping

Jih Kambodže, zejména pak okolí města Sihanoukville nabízí bezstarostný noční a plážový život.  Tedy noční život za velice nízké ceny. Jestli si ale chcete užít samoty a na pár hodin i života trosečníka na pustém ostrově, tak je tu osvědčený Island hopping. Lodě pendlující mezi kambodžskými, téměř neobydlenými ostrůvky vás odvezou klidně každý večer na jiný ostrov s průzračným mořem a bílými plážemi ne nepodobným těm u sousedům v Thajsku.

Kambodžský venkov

Místní lidé jsou velice přátelští a rádi uvítají cizince ve svém skrovném příbytku. Pro našince je to pak skutečné procitnutí a uvědomění si, jak lidé jinde mohou přežívat a žít. Existuje i spousta organizovaných výletů, kdy máte možnost khmérský venkov navštívit a s místními rodinami se seznámit. Výdělek jde pak na jejich podporu, vzdělání a rozvoj.

Co si neužijete

Ne všechen čas strávený v Kambodže musí nutně být příjemný. Je to přeci jen jedna z nejchudších zemí na světě, a proto je třeba s tím počítat.

Autobusová či dodávková doprava mezi městy

Zejména při přesunu mezi mezi vzdálenými městy je to kolikrát jediný možný způsob transportu. Hojně využívané jsou tzv. noční autobusy, kdy máte možnost se během cesty vyspat. Avšak stav kambodžských „silnic“ a způsob kambodžské jízdy to zcela vylučuje. Při přesunu ze severu na jih je pak kolikrát nutné přesedat, což ne vždy je ze strany cestovních agentur komunikováno. Nehledě také na fakt, že mnohým cestovatelům se v nočním autobuse ztratila část zavazadel či cenností. Při cestě dodávkou pak rozhodně nepočítejte s pohodlím či místem na nohy.

Všudypřítomná chudoba

Propast společnosti nemůže větší než ta na kambodžské ulici, když jsem viděl, jak Hummer předjíždí rodiny tlačící káry s odpadem či jejich majetkem, a ještě na ně řidič pokřikuje, ať mu uhnou z cesty. Žebrající či suvenýry prodávající děti, kolikrát i pětileté. Rodiny spící na kartonové krabici vedle restaurace plné bezstarostně se bavících turistů. Jsou to kontrasty, na které je třeba se připravit.

Co nedělat

Zbraně

Chcete si hodit granátem nebo vystřílet zásobník z AK-47? V Kambodži není problém a nepotřebujete k tomu žádné povolení, jen zaplatit. Někomu se to může zdát jako dobrá zábava, ale věřte, že původ zbraní, trestní rejstřík a minulost jejich provozovatelů rozhodně není nejjasnější ani nejčistší, a to rozvoji už tak chudé zemi rozhodně neprospívá.

Kupovat předměty od dětí

Nebohé děti, které již v útlém věku musí pracovat a prodávat suvenýry, aby se uživily. Tento obrázek zvlhčí oči nejednomu cestovali. Ten pak ve snaze takové děti „zachránit“ si od nich nabízený suvenýr koupí. Dítě pak vydělává na kambodžské poměry velice slušné sumy, což ho samozřejmě odrazuje od školní docházky, která je naopak jeho jedinou šanci na život jiný, než na ulici až vyroste a nebude už roztomilé.

BEZPEČNOST NA CESTÁCH PRO SÓLO CESTOVATELE

NEJČASTĚJŠÍ PODVODY PŘI CESTOVÁNÍ V ASII

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*