Rady & Tipy

Nejčastější podvody při cestování v Asii

Jakkoliv úžasné cestování po Asii je, časté podvody jsou bohužel i zde. Jazyková bariéra, kulturní rozdíly a neznámé prostředí cejchuje turisty a cestovatele jako snadnou kořist pro podvody a podvodníky všeho druhu. Zatímco mnoho místních je upřímně přátelských, jiní vidí turisty jako chodící peněženky a nespočet cestovatelů a turistů padl za oběť jejich trikům. Prvním krokem vpřed, jak se podvodům vyhnout, je povědomí o jejich existenci. I malá informovanost vás může držet krok před podvodníky. Zde jsou nejčastější podvody při cestování v Asii a tipy, jak se jich vyvarovat.

Kapsáři

Kapsářství je velmi časté, především v rušných, přelidněných oblastech a ulicích, převážně v nočních hodinách. Může se však vyskytnout takřka kdekoliv. Nejčastěji se vyskytuje ve velkých městech. Kapsáři pracují ve skupinách a přicházejí s neomezeným množstvím způsobů, jak vyrušit vaši pozornost a na chvíli tak nedávat pozor na svoje věci. Jejich triky zahrnují vše od obchodování s tržními předměty, vázání náramků na zápěstí, čištění bot, předstírání žebroty, fotografování, pózování na fotografie apod.

Nejčastější podvody při cestování v Asii
Pozor na opraváře a čističe bot!

Buďte obzvláště opatrní na své věci při cestování nočními spacími autobusy. Zejména v zemích jako Kambodža, Thajsko či Vietnam fungují skupiny, které se specializují na tento druh krádeží, kdy oběť v autobuse usne a tma poskytne zloději dokonalý kryt a možnost k „prošacovaní“ nebo krádeži jejího zavazadla. Proto v takových případech mějte své cennosti vždy při sobě. V dnešní době existuje spousta speciálních taštiček a pouzder, které lze přidělat na tělo.

Motorky a skútry

Jestliže cestujete do Asie, obzvlášť do jejích jihovýchodních či východních částí, tak je velice pravděpodobné, že si pronajmete motorku nebo skútr. Jelikož je to ten nejsnazší a nejlevnější způsob, jak danou oblast prozkoumat a jak se po ni pohybovat. Nutno dodat, že je to způsob více než zábavný. Nicméně když je čas motorku vrátit, tak půjčovna často nalezne “nový” škrábanec či jiné poškození a naúčtuje vám horentní sumu za opravu. Proto, před tím než si skútr či motorku půjčíte, pečlivě ji prozkoumejte, popřípadě nafoťte a upozorněte pronajímatele. Podobné podvody jsou běžné i v půjčovnách vodních skútrů.

Skútr je třeba zkontrolovat.

Dalším podvodem s pronájmy skútrů je, když někde necháte skútr zaparkovaný a zamčený a někdo další je, pak poslán z půjčovny ukrást váš skútr pomocí náhradních klíčů. Posléze jste nuceni platit za ztrátu motorky. Občas se tedy vyplatí použít svůj vlastní zámek (třeba na kolo), abyste se podobnému podvodu vyhnuli. Za žádnou cenu, nikdy nedávejte svůj pas nebo platební kartu jako zástavu!

Taxikáři

Taxikáři odírají cestovatele po celém světě nejrůznějšími způsoby. Tvrdí, že taxametr je rozbitý, že nemají žádné drobné nebo vás prostě vezou delší cestou. Zejména, když jste v dané lokalitě poprvé v životě a cestu absolutně neznáte. Občas tvrdí, že domluvené cestovné bylo jen za jednu osobu nebo chtějí příplatek za zavazadla v kufru auta. Proto se vždy vyhněte taxíkům bez taxametru nebo těm s „rozbitým“ taxametrem.

V případě, že nemáte jinou možnost, vždy dohodněte cenu předtím, než nastoupíte dovnitř auta. Je dobré se vždy podívat po cestovatelských fórech a diskuzích a zjistit si přibližnou cenu. Pokud možno, tak využívejte oficiální taxi letiště a nikdy neodhalujte příliš mnoho informací řidiči a nedejte na jeho doporučení.

Podvodný tuk-tukář.

Hotelové podvody

Některé hotely spolupracují s taxikáři, kteří vás přivezou do špatného hotelu, který si myslíte, že je  ten správný. Použití GPS na mobilu, vás může před touto situací zachránit. Další velmi častý trik, zejména v Indii, ale i v Thajsku je, že když řeknete taxikáři jméno hotelu, tak bude předstírat, že nezná cestu a požádá vás o telefonní číslo do hotelu, aby tam zavolal a optal se na cestu. Poté začne telefonovat, avšak ne do vašeho hotelu, ale svému komplici. Následně vám komplice na telefonu předá a ten vám řekne, že se v hotelu ubytovat nemůžete, že je úplně plný. Spousta turistů poté podlehne panice, že nemají kde bydlet a nechají se odvést do hotelu, který jim doporučí taxikář a který je zaručeně volný. Taxikář má samozřejmě svůj podíl na zisku.

Výměna peněz

Když chcete měnit peníze, využívejte pouze banky a licencované směnárny. Měnit peníze na ulici je vždycky risk, především v blízkosti hraničních přechodů. Avšak mějte se na pozoru i v licencovaných směnárnách a vždy si zjistěte kurz dopředu, a zda není při směně účtován nějaký nesmyslně vysoký komisní poplatek. Nikdy neakceptujte poškozené, ošoupané nebo natržené bankovky, jelikož později už nenaleznete místo, kde by je akceptovali. Proto doporučuji raději vybírat peníze z bankomatu, kde sice platíte za výběr, ale ve finále na tom budete stejně, když započítáte poplatky a kurzy směnárny.

Rozkošné dětičky

Děti v jihovýchodní Asii většinou vypadají nevinně roztomile a mile, avšak některé z nich byly bohužel školeny, aby okrádaly nic netušící turisty. Je tak třeba se naučit, být kolem nich trochu opatrnější. Některé se vás budou snažit rozptýlit, zatímco jiní z dětského gangu ukradnou vaše věci a nebo použijí neslavné věty typu „nechci peníze, chci jen mléko“. Tyto děti vás pak nechají jim mléko z obchodu koupit, a jakmile je opustíte, vrátí mléko zpět pokladníkovi a rozdělí si s ním zisk.

Rovněž není vhodné od nich cokoliv na ulici kupovat, ačkoliv vám je dítěte líto a vy ho chcete koupí předmětu „zachránit“. Možný zisk má demotivující vliv na jejich školní docházku, která je právě tím jediným, co je může před životem na ulici zachránit.

Dnes je zavřeno

Nevěřte, že jsou atrakce zavřeny, dokud si to sami neověříte. Častokrát, když budete přicházet k nějaké turistické atrakci, místní lidé vám řeknou, že je zavřeno, dříve než vůbec vstoupíte a budete mít možnost si to na vlastní oči zjistit a ověřit. Budou vás pravděpodobně chtít dostat na jinou atrakci nebo vás na ni dokonce odvézt. Vždy si tedy ověřte vše na vlastní oči. Tento druh podvodu je velice častý v jihovýchodní Asii.

Většina podvodů je cílena, buď na získání důvěry turistů, nebo jednoduše plánována na základě toho, že většina turistů ještě nezná místní zvyky a poskytuje, tak podvodníkům snadný cíl. Dokonce i ti nejzkušenější cestovatelé se stávají každoročně obětmi podvodů. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout tomu, abyste se i vy stali těmito obětmi, je dobré tyto druhy podvodů znát a nikomu cizímu příliš nevěřit.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*