Rady & Tipy

Bezpečnost na cestách pro sólo cestovatele

Asie je jako nebe pro cestovatele. Kamkoliv jdeš, tam najdeš vřelé a pohostinné lidi, kteří dělají sólo cestování zábavnější. Mnoho z nejlepších míst na světě pro sólo cestování je právě v Asii, zejména v té jihovýchodní. Od vibrujícího a příjemného Tchaj-wanu po rušný Bangkok; od festivaly zaplněné Indie až po bezpečné Japonsko; od pohostinného Laosu ke kulturnímu Vietnamu; od Himalájí až po surfařskou Meccu na Bali. Asie je nyní daleko více cestovateli otevřena pro svou bezpečnost, rozpočet, hygienu a exotiku – tedy perfektní kombinaci, kterou cestovatele vyhledávají.

 Asi neexistuje žádné obecné pravidlo pro bezpečné cestování. Vždy je třeba vycházet z dané situace, citlivě předvídat, pozorovat a reagovat na základě racionálního vyhodnocení. Zde je pár tipů na cesty pro sólo cestovatele, kteří chtějí být na cestách v bezpečí. Netřeba zmiňovat, že je dobré mít cestovní pojištění.

 

Naplánuj příjezd na neznámé místo za světla

Není nic horšího než dorazit sám na neznámé místo za tmy. Jako šelmy v přírodě, tak i zlodějíčci a jiné živly se soustředí na osamělé „kusy“ a tma jim poskytuje skvělý úkryt a příležitost. Nejenom, že tma zhoršuje orientaci v místě, ale také je pravděpodobné, že potkáte méně lidí kolem, kteří by vám dali pocit větší bezpečnosti. Je jasné, že ne vždy je to možné, ale pokud ano, dorazte na neznámé místo za světla.

Nauč se základy místního jazyka

Není nutné jazyk nijak zvlášť studovat, ale místní budou vždy rádi a získáte i jejich respekt, když uslyší „děkuji“ nebo „prosím“ v jejich rodné řeči. Krom toho doporučuji všem sólo cestovatelům naučit se v místní řeči i slovo „pomoc“. Nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat a místní na něj určitě uslyší.

Kolikrát i objednání je jídla je oříšek a potřebujete pomoc 🙂

Zajisti si bezpečné ubytování

Pokud cestujete sami, tak doporučuji bydlet či přespávat na již ověřených místech. Místa, která doporučuje například Booking nebo Tripadvisor a mají dobré hodnocení z hlediska bezpečnosti. V případě, že se vám místo nebude zdát bezpečné, tak se tam jednoduše nezdržujte. V Asii a zejména v té jihovýchodní je více než jednoduché, zajistit si nové ubytování, Vyskytuje se zde nepřeberné množství dostupných ubytovacích míst.

Bezpečnost na cestách pro sólo cestovatele

Porozuměj místním kulturním normám

První věcí, které by měl cestovatel porozumět, jsou společenské a kulturní normy země, kam se zrovna chystá nebo kam právě dorazil. Je vhodné udělat si malý průzkum a přečíst si o dané destinaci a o lidech, kteří v ní žijí. Zjistit co se v zemi sluší a patří a chovat tak respekt k místním pravidlům. Jako např. že ženám není dovoleno sedět vedle mnichů v buddhistických klášterech, že některá místa vyžadují zakrytí ramen či nohou. Dále pak konzumace alkoholu, pravidla odívání se na veřejnosti, oslovování (někdy není vhodné oslovit ženu na ulici např.). Zkrátka nastudovat si pár základních pravidel, která vám mohou ušetřit řadu nepříjemností.

Seznam se s místní měnou

Součástí malého průzkumu před příjezdem do země by měl být i průzkum její měny. Zjisti si její aktuální kurz a také hlavně to, jak vypadají bankovky. Což s googlem není sebemenší problém. Můžete se tak snadno vyhnout nepříjemnému překvapení po návštěvě místní směnárny.

Dej o sobě vědět kdykoliv někam jdeš

Čím více lidí v hotelu/hostelu ví, kam jdeš, tím více je pravděpodobnější, že se o tebe bude někdo obávat, když tě po nějakou dobu neuvidí. Vždy buďte v kontaktu se svou rodinou či přáteli a dej jim vědět o své lokalitě a tom jak dlouho budeš offline, jestliže zde není internet. Popřípadě doporučuji zaregistrovat se na stránkách Drozdu (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí).

Měj u sebe bezpečnostní alarm

Rozhodně nechci doporučovat nošení zbraní, ale nošení bezpečnostního prvku či alarmu, jako například bezpečnostní píšťalky vám může pomoci se cítit bezpečněji, když cestujete sólo.

Buď opatrný a neměj u sebe cennosti

Není nutné se příliš vychloubat či dávat na odiv své šperky a cennosti, jako například prsteny, hodinky či náušnice, když cestujete. Nechte je raději doma. U drahých fotoaparátů, mobilů či kamer platí, že byste je měli vyndávat z pouzder či úkrytů jen když je opravdu potřebujete. Nikdy nevíte, koho může drahý foťák, který máte pověšený na krku nebo jen tak držíte v ruce, a který má cenu ročního platu v rozvojové zemi, lákat. Informuj se také o nejčastějších podvodech při cestovaní.

Základy sebeobrany

Znalost základů sebeobrany je důležitá, zejména pro ženy cestující sólo. Nejenom, že se vás naučí reflexivním obranným dovednostem, ale hlavně je to obrovský posilovač sebevědomí. Pravděpodobně ji nikdy nevyužijete, když jste dostatečně vědomí a opatrní. Avšak tato schopnost vám dodá na cestách pocit většího bezpečí.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*