Rady & Tipy

Na co si dát pozor v Tanzánii

Cesty do východní Afriky, zejména pak do Tanzánie si cestovatelé a turisté z Čech poměrně oblíbili, jak ukazují každoroční statistiky. Hlavními lákadly země jsou především nádherné pláže ostrova Zanzibar a pak sever země s národními parky Serengeti, Ngorongoro a nejvyšší horou Afriky Kilimandžárem. Právě v těch turisticky exponovaných místech by si cestovatel měl dát pozor na následující situace, které sbližují místní nenechavce a zahraniční naivky.

Na co si dát pozor v Tanzánii
Slavný kráter Ngorongoro.

Safari cestovka

Dobrodružství v africké divočině je v naprosté většině tím hlavním lákadlem a důvodem návštěvy pevninské Tanzánie. Přináší zážitky, na které většina účastníků vzpomíná celý život. Proto čtěte následující postřehy, aby vzpomínky neměly i svou temnou část.

Když už se člověk rozhodne na safari do Tanzánie vydat, obává se většinou dvou věcí. Tou první je počasí a tou druhou je skutečnost, aby se na safari skutečně podíval a nepřijel na místo, kde už je vše vyprodané. Mnoho turistů se proto snaží riziko druhého snížit a bookuje si safari dopředu přes internetové cestovky, přes které je možné si safari zamluvit. Recenze spokojených zákazníků vás přesvědčí, že toto je ta správná cesta. Je to drahé, ale jistota je jistota. Alespoň prozatím….

Na místě pak zjistíte, že jste se stali obětí podvodu, že žádná taková cestovka neexistuje a podvodník jen sebral vaši zálohu nebo že je vaše safari neskutečně předražené. V Africe se žádné spravedlnosti nedočkáte a nikoho k odpovědnosti nedoženete. Je to jen váš problém, který musíte nechat plavat. Safari v Tanzánii má jen jeden startovací bod, a to je město Arusha. Zde se nachází velká spousta cestovek či průvodců, kteří vás do divočiny mile rádi vezmou. Cena je na místě minimálně dvakrát nižší než na internetu. Má rada zní, neplaťte nic dopředu přes internet, safari určitě seženete na místě i v největší sezónní špičce a rozhodně levněji. Pro jistotu si na místě v cestovce nechte ukázat, že mají TIN (Tax Identification Number).

Na co si dát pozor v Tanzánii

  • Vstupy do národních parků

Až budete v místní cestovce vyřizovat svůj cestovní itinerář, určitě se zeptejte, zda jsou v ceně vstupy do národní parků. Cestovky to rády nezmiňují a když turisté dorazí k bráně parku, tak jim nezbývá nic jiného než vstup zaplatit sami a zpětně ho vymáhat po cestovce. Opravdu nečekejte, že by něco platil váš průvodce. Ten naopak čeká, že zaplatíte vy jemu spropitné na konci safari. Má rada zní, ověřte si, zda jsou vstupy v ceně a zaplacené, popřípadě neplaťte celý výlet dopředu. Nechce si nějaký doplatek, až se vrátíte zpět. Mimo sezónu vás neodmítnou (hlavní sezóna je květen a srpen).

  • Nespokojenost se službami průvodce

Průvodce a kuchař na safari mají vždy dva zaměstnavatele. Cestovku a pak vás. Větší část jejich mzdy tvoří totiž spropitné. Proto se rozhodně nebojte projevit svoji nespokojenost, ať se týká čehokoliv. Slyšel jsem stížnosti na laxnost a chování některých průvodců, a přitom stačí jen naznačit, že vaše spokojenost se promítne ve výši spropitného.

Na co si dát pozor v Tanzánii

Koupě měny

Obecně nedoporučuji měnit bankovky v žádné zemi, obzvláště ne v Africe. Je o mnoho snazší si vybrat hotovost z bankomatu. Bankomaty jsou v Dar es Salaamu nebo Arushe časté. V případě, že se přeci jen rozhodnete pro směnu, tak místní směnárny neberou bankovky amerických dolarů vytisknuté před rokem 2006. Neměňte nic mimo oficiální místa a žádná směna při vstupu do země nebo na Zanzibar není povinná, jak by se vám mohl někdo pokusit nakukat.

Koupě jízdenek a lodních lístků

Lístky na jakýkoliv transport kupujte vždy jen v označeném kiosku nebo kase. Zaměstnanci mají většinou vestu s logem společnosti. Pozor na fakt, že v Tanzánii mají dvojí cenovou politiku. A to pro rezidenty a pro nerezidenty, tedy turisty. Rozdíl v ceně bývá až desetinásobný. Může se stát, že se vám někdo místní bude snažit prodat lístek pro rezidenty a vy ve vidině snadné úspory ušetříte. Není tomu tak. Kontrola u vstupu vás odhalí velice snadno, když se neprokážete místním průkazem a neznalostí jazyka. Nejenom že zaplatíte plnou cenu pro nerezidenty. Zaplatíte i pokutu a nutno připočítat i platbu podvodníkovi od něhož jste jízdenku koupili.

Obecné rady

V rámci bezpečnosti nechoďte, pokud možno sami ve večerních hodinách, a rozhodně se vyhněte oblasti místních slumů, kde riziko oloupení či jiné trestné činnosti se rovná téměř jistotě.

Oblíbeným způsobem krádeže věcí je strhnutí tašky z ramena při jízdě na motocyklu nebo v autě. Dále nenechávejte otevřená okna v autobuse či jiných dopravních prostředcích při průjezdu městem. Ruce místních chmatáků jsou rychlé na nenechavé.

Na co si dát pozor v Tanzánii

Bezpečnost pro sólo cestovatele

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*