Rady & Tipy

Podvody na cestovatele v Indii (2.díl)

S pokračováním článku přicházejí další časté a některé docela zajímavé podvody, na které jsem narazil, a na které určitě také narazíte, pokud se rozhodnete pro cestu do Indie. Je možné, že některé z nich se vám stanou a ani si to neuvědomíte.

Vlakové a cestovní podvody

Vlakové a cestovní podvody jsou velice časté a pro nezkušené cestovatele poměrně obtížně odhalitelné. Podíváme se na ty nejznámější a nejzajímavější z nich:

Falešný průvodčí

Tento podvod mi připomíná český film Vrchní prchni, kdy falešný průvodčí v uniformě obchází bílé turisty, kontroluje jízdenky a nabízí upgrade vlakové třídy. Vybrané peníze za vyšší třídu samozřejmě slouží jen pro obohacení tohoto podvodného jedince. Někdy se také tito výtečníci snaží turistům namluvit, že jejich jízdenka není platná a turisté si pak koupí novou jízdenku u něho. Těžko nevěřit člověku v uniformě, jak ale podvodníka poznat?

  • Pravý průvodčí má vždy plán sezení s obsazenými sedadly
  • Pravý průvodčí má odznak s číslem a svým jménem
  • A hlavně pravý průvodčí kontroluje všechny, a ne jen turisty

Cestovní agentury

Cestovní agentury v Indii nechtějí většinou nic jiného než vás oškubat či donutit ke koupi služby, kterou vůbec nepotřebujete. Nabízí zprostředkování jízdenek a dalších služeb jako jsou průvodci, taxi či hotely. Trik je v tom, že agentury jízdenky prodávají s velkou přirážkou nebo vám budou lhát, že jsou vlaky vyprodané, ale že vám můžou zajistit taxi nebo autobus (samozřejmě dráž, než by vás stála jízdenka na vlak). Turistům se samotným často na nádraží pro jízdenku nechce (není se čemu divit), takže nemají jak si cenu či dostupnost ověřit, a proto raději využijí agenturu. Ta se ještě ke všemu často vydává za vládní agenturu, a ta by přece nelhala, že?

Tento podvod se dá obejít poměrně jednoduše. Buď si na nádraží zajdete sami anebo všechny jízdenky na vlak v Indii se dají koupit on-line, takže nemusíte vůbec nikam, ani do agentury a ani na nádraží.

Falešné peníze

Trik s falešnými penězi je v Indii značně rozšířený, ačkoliv indická vláda podniká kroky k potírání této aktivity. Je třeba dávat pozor na to, jaké bankovky dostáváte nazpět při placení zejména řidičům nebo pouličním prodejcům. Často se v oběhu vyskytují falešné 500 nebo 2000 rupiové bankovky. Úroveň padělků je také různá, od naprosto směšných napodobenin, které jsou snadno odhalitelné (a kterých je většina) až po profesionální práci, jenž neodhalíte. Určitě doporučuji před návštěvou Indie vyhledat si např. na Googlu, jak takové indické rupie vypadají, a jaké mají nominální hodnoty.

Restaurační a barové podvody

Tento druh podvodů je také poměrně častý a špatně odhalitelný, zejména pokud cestujete ve větší skupině. Praktiky, k jakým se indičtí výtečníci schylují jsou prosté. Tedy, jde buď o jinou cenu jídla či nápojů, než je uvedená v menu. Tím to však nekončí. V Indii se účtuje servisní poplatek, který restaurace připočítává k účtu, bývá to procentní suma z celkové částky (10-15%). Nepozorným turistům napočítají klidně 20-30%. Pozor v případě, když vám napočítají nějaký ten drink nebo jídlo navíc, a vy to odhalíte. V tom případě se omluví a položky z účtu odečtou, ale už neupraví výši servisního poplatku, který se počítá z celkové sumy.

Chudý student

Kdo by nepodpořil chudého studenta na jeho cestě za vzděláním, že? Obzvlášť když prahne po vědomostech a potřebuje přečíst jednu knihu, aby mohl složit závěrečnou zkoušku. Na knihu samozřejmě nemá a prosí vás o pomoc. Náhodou knihu mají v knihkupectví vedle. Avšak když ji chcete pro chudého studenta zakoupit, tak vám cifra, o kterou si řekne knihkupec protočí panenky. Ale chudákovi ji koupíte. Ten je štěstím bez sebe a až zajdete za roh, tak knihu vrátí zpět knihkupci a o provizi se s ním rozdělí, jelikož žádným studentem ve skutečnosti není.

Další pouliční podvody

Čističi bot

Můžete být zaneprázdněni rozhlížením se po památkách nebo jen tím, kudy přejít ulici a v nestřeženou chvíli vám na botách přistane špína či odpadky od místního výtečníka. Ten pak nabídne, že vám boty za malý poplatek vyčistí.

Mléko pro děti

Jedná se o podobné schéma jako chudý student, akorát tentokrát v něm vystupují malé děti, které nechtějí peníze, ale chtějí pro sebe nebo mladší sourozence mléko. Když předražené mléko dostanou, tak jej opět vrátí do obchodu a peníze si rozdělí s prodavačem.

Balená voda

V Indii může Evropan pít jen balenou vodu, aniž by si přivodil střevní potíže. A protože jsou v Indii často vysoké teploty, tak je třeba pít vody hodně, a ne vždy je na blízku supermarket. S vodou se v Indii velmi často podvádí. Vždy se ujistěte, že když kupujete balenou vodu, tak je láhev zapečetěná,  a je přes víčko plastový obal. V opačném případě vodu nekupujte. I v restauraci odmítněte vodu, kterou neotevřou před vámi, jinak vám hrozí že příštích pár dní strávíte po indických toaletách.

Předražené zboží

To, že nevypadáte jako rodilý Ind může být příčinou několikanásobně vyšší ceny kupovaného zboží. Pamatujte, že v oficiálních obchodech je nejvyšší možná cena zboží uvedena na etiketě a je označena jako MRP neboli Maximum Retail Price. Ceny u potravin určuje stát.

Žebráci

V tomto případě se nejedná o podvody, ale spíš o radu. V Indii se nejde nevyhnout kontaktu s žebrajícími lidmi, častokrát dětmi. Není to příjemné setkání, a proto jim v zájmu vlastní bezpečnosti nic nedávejte, v nejlepším případě přivoláte všechny žebráky v okolí, kterých se jen tak nezbavíte. Frázi jako „No, go away“ budou jistě všichni rozumět stejně jako ignoraci a nenavazování očního kontaktu. Po pár metrech to obvykle vzdají. V případě, že těmto lidem pomoct opravdu chcete, obraťte se mnohé místní charity, které zaručí, že za váš příspěvek budou nakoupeny správné věci.

Váránasí

Váránasí je úžasně magické místo a jedno z nejstarších trvale osídlených míst planety. Posvátné místo hinduismu, kde si věřící přejí zakončit svoji pouť současného života, být spáleni na břehu řeky Gangy a posléze vhozeni do jeho koryta. Toto jsou magnety, které přitahují i davy turistů, a je třeba být na pozoru, zejména pokud vám bude někdo nabízet návštěvu hospice, kde se čeká smrt a následné spálení. Být spálen na břehu řeky je jedna věc, ale sehnat si dřevo na spálení je věc druhá. Dřevo je drahé a většina Indů velmi chudá. Tudíž většina Indů peníze na dřevo nemá. V hospicu se pak na návštěvníky vrhají jako kobylky na úrodu a ven bez toho, aniž byste na dřevo přispěli prostě neodejdete.

Předchozí díl: Podvody na cestovatele v Indii (1.díl)

Typy na bezpečnost zde:

Bezpečnost na cestách pro sólo cestovatele

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*