Rady & Tipy

Co je dobré vědět před cestou do Mongolska

Mongolsko, země nomádů, jurt, nekonečných stád domácího zvířectva a dech beroucích přírodních scenérií. V Mongolsku se můžete setkat, jak pustou, rozpálenou pouští, tak se zelenými pastvinami, které jako by vypadly z úvodní obrazovky Windows XP. Není to země, kam by člověk cestoval každý rok a většina návštěvníků zemi navštíví jednou za život. Vzhledem k této skutečnosti je dobré se něco o místní kultuře a zvycích dozvědět a nebýt pak nepříjemně překvapen.

Mongolsko je zemí poměrně bezpečnou, osobně jsem se s ničím nebezpečným nikdy nesetkal, ale přesto existuje několik věcí a situací, na které je třeba si dát pozor.

Mongolská xenofobie

V poslední době se v Mongolsku zvýšil počet případů etnicky motivovaného násilí. Především proti občanům Čínské lidové republiky, kteří se těší v Mongolsku obzvlášť silné averzi mající kořeny v nedávné minulosti obou zemí. Útoky na Evropany se vyskytovaly především v souvislosti s návštěvou barů a nejrůznějších klubů. Zkrátka snadno se stanete cílem ultranacionalistických skupin, když budete viditelně flirtovat s místními dívkami nebo vést v baru na skleničkou diskuzi o pro Mongoly kontroverzních tématech a politice.

Co je dobré vědět před cestou do Mongolska

Věci a situace, které je dobré znát:

Všudypřítomný alkoholismus

V Mongolsku, tedy především v Ulánbátaru je značná míra alkoholismu, která je viditelná i při pouhé procházce městem, kdy místní notorici padají na chodník jako kuželky nebo už leží na přechodu pro chodce a řidiči ho zdvořile objíždějí. Mongolové často vyzívají turisty k soutěži v pití. Pokud nejste sebevrah, tak se rozhodně do ničeho takového nepouštějte.

Co je dobré vědět před cestou do Mongolska

Neukazujte na nikoho prstem

Ukazování na někoho prstem je v Mongolsku považováno za obzvlášť nezdvořilé. Je proto nejlepší používat celou dlaň či předmět, když na něco nebo někoho chceme ukazovat.

Respektujte oheň

Oheň Mongolové považují za více než zdroj tepla a světla. Má pro ně hluboce symbolický a posvátný význam. Proto se vyhněte jakémukoliv hašení vodou, udupávání či dokonce vhazování odpadu pokud nechcete nikoho urazit.

Nezapomeňte svléknout teplé oblečení při jídle

Vždy si při jídle (obzvláště budete-li navštěvovat něčí jurtu) odložte svrchní teplé oblečení. Důvod je prostý, zdvořilost a respekt k domovu hostitele. Dáváte tak najevo, že vám hostitel poskytuje adekvátní teplo domova a také tím demonstrujete porozumění mongolským zvykům a kultuře.

Příprava večeře.

Běžné podvody v Mongolsku:

Kapsáři

Jako kdekoliv jinde, tak i v Mongolsku je dobré si dát pozor na své osobní věci, nevystavovat cennosti a nelákat tak nenechavé ruce kapsářů a zlodějíčků. Obzvláště na místech s vyšší koncentrací lidí, kterých ale v Mongolsku opravdu není mnoho. Jednou z nich je národní festival Naadam, kde místní borci soutěží v jízdě na koni, lukostřelbě a zápasu a přijde se na ně podívat celé Mongolsko.

Taxi

Evergreen v podobě podvodných taxikářů se nevyhnul ani Mongolsku. Jezdí zde oficiální a neoficiální taxíky. Oficiální mají vždy venkovní označení a používají taxametr. U těch neoficiálních je to horší, ti nemají ze zmíněných věci nic. Proto se vždy domluvte na ceně dopředu, abyste se v cíli nedivili a nedostali do nepříjemné situace. Neoficiálním taxíkům je dobré se vyhnout především ve večerních a nočních hodinách. Nenoste a neukazujte nikde celou hotovost, kterou máte u sebe. Mějte po kapsách menší bankovky, kterými taxikáři zaplatíte.

Hraniční kontrola

Na závěr jeden pěkný, už trochu sofistikovanější podvod v podobě prodeje falešného cestovního pojištění, tedy pokud vstupujete do Mongolska po zemi z Činy či Ruska. Můžete být zastaveni osobou v uniformě, která vám bude tvrdit, že pro vstup do země potřebujete mít místní cestovní pojištění. Tato osoba bude budit důvěru, jelikož bude oblečena do uniformy, která je buďto ukradená, půjčená nebo načerno vyrobená. Samozřejmě nic takového nemusíte a požádejte osobu o identifikaci, či služební průkaz. Rychle pak zmizí.

Co je dobré vědět před cestou do Mongolska
Mongolský národní festival Naadam.

Bezpečnost na cestách pro sólo cestovatele

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*