Rady & Tipy

Podvody na cestovatele v Indii (1.díl)

Indie je jednou z destinací, na kterou je potřeba trochu se připravit. Obzvlášť když sem jedete poprvé anebo sami. Jinak by se váš výlet mohl poněkud prodražit a vaše vzpomínky na Indii by nepatřily mezi ty šťastné. Bída a pro Evropana nepředstavitelná chudoba jsou v této zemi k vidění na každém rohu a jen pro představu, přístup k toaletám má jen polovina z 1,3 miliardové populace. Bílý turista je pro většinu místních symbolem blahobytu, nezměrného bohatství a utkvělé představy, že si určitě může dovolit platit víc, než je pro místní zdrávo.

Proto jsou menší či větší podvody a podvůdky běžnou součástí koloritu každého dne. Těm nejchudším by snad i člověk rád zaplatil více, avšak oni většinou žádné služby, které byste využili neprovozují. To jsou ti druzí, taxikáři, tuk-tukáři, agenti cestovek, naháněči, majitelé a pracovníci hotelů. Zde je proto pár typů na to, jak si na ně dát pozor a nenechat se obrat:

1. Taxi podvody

Taxikáři se netěší dobré pověsti snad v žádné zemi, Indii nevyjímaje:

Cena za taxi

Zde se dá narazit na následující scénáře:

  • Taxikář tvrdí, že taxametr je rozbitý
  • Taxikářovo auto nemá vůbec taxametr
  • Taxametr běží velmi rychle
  • Taxikář odmítne taxametr zapnout
Všechny tyto scénáře vedou k jednomu, zaplatíte o mnoho navíc, než byste měli. Přitom v Indii je nelegální provozovat taxi bez taxametru. Doporučuji tak v případě, že narazíte na některou z těchto možností taxikáře odmítnout, i kdyby tvrdil, že vás odveze velmi levně. Samozřejmě se může stát, že nebudete mít jinou možnost než si takovýto taxík vzít. V tom případě si dojednejte cenu dopředu a ujistěte se, že cena pokrývá všechny pasažéry a všechna zavazadla.

Cesta do hotelu, restaurace či nádraží

Letiště, autobusové či vlakové nádraží je tou pravou líhní podvodníků všeho druhu, a u indických taxikářů a tuk-tukářů to platí dvojnásob. „Ne pane, tam je cesta uzavřená, tam nemůžeme.“ „Jsou tam muslimské nepokoje.“ nebo „Neznám cestu, dejte mi číslo do hotelu.“ A pak vám oznámí, že vaše rezervace buďto neexistuje nebo že jsou už plni. A proč to? No taxikář vás potom zaveze do hotelu, kde má slíbený podíl z nově dovezených hostů. V některých případech mohou počítat s tím, že cestu a hotel vůbec neznáte a jednoduše vás odvezou jinam. To samé platí o restauracích. Řidiči taxi se rádi vyptávají, co máte v plánu a kam jdete, aby vám pak mohli vnutit podnik, kde opět dostanou provizi.

Jak tomu předejít? Je vždy dobré objednat si ubytování dopředu a nechat si zajistit odvoz z nádraží či z letiště přímo od hotelu. Popřípadě nesdělovat taxikářům své plány, nesdělovat jména restaurací a nechat se jen odvést na ulici, kde se restaurace nachází. Také je dobré sledovat cestu taxi pomocí GPS.

Podvody na cestovatele v Indii (1.díl)

2. Neoficiální průvodce

Tato skupina podvodníků se pohybuje kolem turistických atrakcí, náboženských míst jako jsou chrámy a svatyně, hotely a turistické kanceláře. Zaměřují se výhradně na zahraniční turisty s tím, že poskytnou zcela unikátní prohlídku na místa, a dostanete se i tam, kam se normální nechodí. Což samozřejmě není pravda nebo alespoň z části, jelikož skončíte v obchodu se suvenýry nebo restauraci, kam se opravdu normálně moc nechodí. Případně vás vezmou někam, kde se běžně neplatí, ale vy budete muset zaplatit jeho komplicovi, protože o tom nevíte. Nakonec si řeknou o horentní sumu a kolikrát i o zpropitné.

Jak tomu předejít? V případě, že skutečně chcete využít turistických průvodců, vždy si službu zaplaťte u kasy či vstupu do dané památky.

3. Falešné sim karty

Spousta cestovatelů se hned po příletu do Indie shání po sim kartě místního operátora. Přeci jenom roamingové poplatky za hovory nebo nedej bože data nejsou s evropskými operátory cenově stravitelné. Získat místní simku není složité ale ani jednoduché, je třeba vyplnit dokument, který by měl být zkontrolován oproti vašemu ID a součástí registrace simky je i předání vaší fotografie, jakkoliv zvláštně to zní. Jakmile toto neproběhne, tak je jedno jisté. Karta, kterou jste koupili je použitá a s největší pravděpodobností nepůjde aktivovat.

Proto je důležité kupovat sim kartu jen v oficiálním obchodě daného operátora, nikoliv v místních potravinách nebo snad dokonce na ulici.

4. Náboženské podvody

Další zajímavé podvody na důvěřivé turisty a cestovatele číhají v chrámech, na náboženských obřadech či průvodech, proto je třeba být na pozoru i zde. Asi tím nejjednodušším a nejstarším je příspěvek chrámu, který z pravidla vybírá někdo, kdo do chrámu chodí akorát vybírat poplatky od turistů, a kromě toho nemá s chrámem nic společného. Takového člověka není těžké odmítnout, kdyby otravoval i po odmítnutí, tak většinou stačí pohrozit policií.

Následující podvody jsou už zajímavější, jako třeba podvod s požehnáním. Nechat si požehnat od místního askety či jiného svatého muže je asi zajímavým zážitkem, i když si za to řekne o pár rupií. Problém může nastat, když nabídne požehnání i celé vaší rodině a zeptá se kolik má členů. No a vy v pobavení řeknete že třeba dvacet. Svatý muž dvacetkrát něco zamumlá a následně vás požádá o dvaceti násobek ceny původního požehnání. Když nezaplatíte? Prokleje celou vaši rodinu, a to přeci nechcete 🙂

Někdy se mohou pokusit vás připravit o větší částku i skuteční náboženští představitelé či kněží, a to zejména u náboženských obřadů, kdy se veřejně vybírají příspěvky. Tito kněží se pak před zraky ostatních účastníků obřadu zastaví právě u vás, protože sem evidentně nepatříte a budou naléhat na větší příspěvek, který pak může být těžké odmítnout, když uvidíte všechny ty rozezlené oči kolem.

Podvody na cestovatele v Indii (1.díl)

PokračováníPodvody na cestovatele v Indii (2.díl)

Bezpečnost na cestách pro sólo cestovatele

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*