Rady & Tipy

Podvody na cestovatele ve Vietnamu

Vietnam již dnes neodmyslitelně patří mezi destinace, které čeští cestovatelé hojně navštěvují a rok od roku počet návštěvníků této úžasné země jen roste. Existují však i určitě aspekty, které můžou vaše vietnamské zážitky značně znepříjemnit. Proto přichází tato série blogů, která se pokusí představit nejčastější podvody, které na cestovatele ve Vietnamu číhají, a jak jim předcházet.

Zapůjčení skútru nebo motorky

Skútry a motorky neodmyslitelně patří k návštěvě Vietnamu, kdy i cizinec se může stát součástí masy podobných strojů a snadno se pohybovat z místa na místo po vietnamských silnicích. Je tu však pár typických příkladů podvodu spjatých se skútry, na které je třeba dát pozor.

Důležité je půjčovat si stroje na oficiálních místech s patřičnou dokumentací. Půjčením či pronájmem od neoficiálního poskytovatele či jen tak od přehnaně přátelského místňáka si můžete zadělat na pěkný problém. Schéma podvodu může být totiž následující:

  • Motorka bude připravena či nastavena, tak aby vám v krátkém čase selhala nebo se jinak rozbila. Majitel pak po vás bude požadovat značnou sumu na její opravu.
  • Další schématem může být, že motorku druhý den ráno nenajdete tam, kde jste ji zaparkovali, respektive ji nenajdete vůbec. Proč, když klíče byly celou noc u vás? Protože majitel má náhradní set klíčů a motorkou odjel, aby pak po vás mohl požadovat náhradu za ukradenou motorku.

Foto podvody

Velmi častý podvůdek v turisticky exponovaných oblastech a místech. Ženy v tradičních oděvech nesoucí na svých ramenou ovoce. Celkem dobrá příležitost pro originální fotku, kterou se můžete pochlubit na sociálních sítích. Ženy vám dokonce nabídnou, že vám ovoce a oděv zapůjčí, abyste se sami mohli vyfotit a mít hezkou vzpomínku na Vietnam. Jakmile přijmete a uděláte si pár snímků, vaše vzpomínka bude zakalena nepříjemností, jelikož po vás bude tato žena požadovat značnou finanční kompenzaci.

Pouliční oprava bot

Poměrně častý podvod v ulicích větších měst jako Hanoi či Saigon, kde mnoho pouličních ševců a opravářů bot, často dětských, sedí kolem ulic a čeká na vhodný subjekt. Pak vyráží do akce.

Na nic nečekají a jakmile se zastavíte poblíž, vrhnou se na vám k nohou a začnou zkoumat stav obuvi. Vždy najdou nějakou závadu, kterou budou chtít opravit. Oznámí vám, že závadu za jeden dolar opraví. Vy samozřejmě budete souhlasit, dolar je nic a přeci jenom jim chcete pomoct, a vaše boty doznají zlepšení. Avšak konečná cena je pak minimálně desetkrát vyšší. Když nezaplatíte, budou vás pronásledovat kilometry a dorážet na vás. Takže nakonec raději zaplatíte.

  • Proto, kdokoliv by chtěl něco dělat s vašimi botami, slušně řekněte ne, a nenechte je na boty šáhnout.

Prodavači ovoce

U pouličních prodejců ovoce, nikoliv u těch, kteří prodávají na trhu, je třeba vždy počítat s trochu vyšší cenou. Má to však svoje hranice. Tento podvůdek je opět velmi častý v turistických místech Vietnamu. Nenarazíte na něj na vesnici či malých neturistických městech. Scénář je vždy stejný. Postarší žena, těžko odhadnout věk něco mezi šedesáti a sto lety, oslovuje turisty a nabízí předražené, kolikrát nakrájené ovoce. Například půlku ananasu za cenu, která je třikrát vyšší než celý ananas na trhu. Určitě je ale dobré místní komunity podpořit, nechat je něco vydělat a nabídnout prodejci adekvátní cenu. Obvykle nejprve uraženě odejdou, pak se ale vrátí a k prodeji svolí.

Falešní letištní taxi

Po příletu do Vietnamu je většina turistů unavená po mnohahodinové cestě a netouží po ničem jiném než se dostat do hotelu. Před letištěm se pak na přiletivší vrhá smečka taxikářů doufající v nějaké to rito. Někteří už mají hotely a cestující domluvené, a tak stojí s cedulkou na niž je jméno hotelu a osoby, kterou mají vyzvednout.

To vytváří dobrou příležitost pro ty nepoctivé taxikáře. Opíší si totiž jméno cestujícího z cedule taxikáře, stejně tak jméno hotelu. Stoupnou si poté o něco blíže, aby odchytli cestujícího jako první. Cestujícímu pak v autě sdělí, že jejich rezervace byla zrušena, jelikož je hotel plný nebo že vyhořel. Odvezou ho pak do nového hotelu, se kterým je taxikář domluvený, a kde dostane nějaký ten podíl. Samozřejmě si za odvoz nechá zaplatit, a ne málo.

  • Tomuto podvodu se těžko předchází, ale vždy když si domluvíte odvoz dopředu, tak si vyžádejte číslo na řidiče. Tak si můžete ověřit skutečnost.

Autobusy

Cestování autobusem na větší vzdálenosti je ve Vietnamu rozšířené. Existuje mnoho společností, a také nekalých praktik. Jako třeba ta, že řidiči využívají neznalosti prostředí a schválně pak nechávají turisty vystoupit uprostřed ničeho, třeba pár kilometrů před cílem. V tu chvíli se objeví komplic taxikář a nabídne vám odvoz do vaší cílové destinace, samozřejmě za velice vyšperkovanou cenu a vy už jednoduše nemáte sílu a energii vzdorovat.

Zde je jakákoliv rada drahá, ale obecně se osvědčilo taxikáře ignorovat a jít dál. Obvykle vzdají a odvezou vás za normální či sníženou cenu. Dobré je si také zjistit, jak cílová destinace vypadá a popřípadě, kde se ve městě nachází. Tak můžete třeba sledovat pohyb autobusu na vaši GPS.

Bezpečnost na cestách pro sólo cestovatele

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*