Rady & Tipy

Na co se připravit před cestou do Peru

Peru, podobně i Bolívie a možná i Ekvádor představují unikátní kombinaci přírody, kultury a možných dobrodružných zážitků, na které nenarazíte nikde jinde na světě. Tedy pokud se nevrátíme v čase a jihoameričtí indiáni nebudou stát opět na náměstí českých měst v pončech, čelenkách a prodávat svá hudební cédéčka, kazety a lapače snů, což v Peru zažijete na každém turisticky exponovaném rohu. Je toho ale samozřejmě víc, o čem je dobré vědět, a na co se připravit.

Všechno je vysoko

Peru je země s velkými nadmořskými výškami a velkým rozdíly nadmořských výšek, které mohou ovlivnit vaše zdraví a pohodu. Všechna nejznámější místa jsou oproti hlavnímu městu Limě o dost výše, když uvážíme, že Lima je doslova u moře. Odtud vede nejčastěji cesta do brány Incké říše, města Cuzca, kde je nadmořská výška 3000 metrů, u jezera Titicaca je to skoro 4000 metrů. V takových podmínkách můžete, respektive určitě budete trpět tzv. horskou nemocí (lehčí či těžší), která se projevuje bolestí hlavy, nevolností, závratí, dušností nebo ztrátou chuti k jídlu. Aby jste tomu předešli, je důležité se aklimatizovat, zůstat alespoň jeden den v klidu na místě, vyvarovat se fyzické námahy, pít dostatek vody, jíst lehkou stravu a v případě potřeby užívat léky nebo žvýkat listy koky či pít koka tea. Chlast moc nepomáhá, spíš naopak.

Na co se připravit před cestou do Peru
Jezero Titicaca v nadmořské výšce 4000 m.

Bezpečnost a zdraví

Peru je obecně bezpečná země pro cestovatele oproti jiným jihoamerickým státům jako je třeba Brazílie. Když se budete vyvarovat návštěvám chudinských čtvrtí tzv. favel (zejména v Limě), tak vám nic nehrozí. Samozřejmě jako všude jinde na světě je nutné dávat si pozor na sebe a na svoje věci. Nechodit sám nocí, nenechávat věci bez dozoru a neupozorňovat na cennosti, které máte u sebe. Policie vám pak nijak nepomůže. V nedávné i současné době probíhala Peru vlna protivládních protestů. Tady platí vyhnout se těmto davům, i když kolikrát je to těžké odolat a rozeznat, jelikož protestující s sebou mívají celou pochodovou kapelu a protest se zdá spíše slavností.

Ohledně zdraví platí pravidlo vody v plastové láhvi, voda z kohoutku je jen na mytí. Stravování je také zcela bezproblémové, tedy pokud se zrovna nechystáte s místními indiány na lov opic do pralesa, které následně zkonzumujete sirové. Ve všech turistických zastávkách je velké množství na turisty zaměřených restaurací, až je kolikrát těžké pochopit, jak se mohou všechny uživit. Dokonce jsem i nabyl dojmu, že peruánským národním jídlem je pizza, která je nabízena snad v každé restauraci.

V případě, že se opravdu na opice v pralese nechystáte, tak nepotřebujete ani žádné očkování, tedy pokud nejste už očkováni proti tetanu, a žloutenkám, což doporučuji. Při cestě na Machu Picchu mnoho dotěrných prodejců nabízelo extrémně předražené klobouky a repelenty, bez kterých nelze prohlídka přežít, protože vás mračna hmyzu ohlodají na kost. Samozřejmě pak nahoře nebyla ani moucha. Jinak ale samozřejmě dlouhými kalhoty, rukávy a vlastním repelentem nic nezkazíte.

Na co se připravit před cestou do Peru
Lahodné morče.

Dorozumění se

Úředními jazyky v Peru jsou španělština a kečuánština, kterou mluví převážně domorodé obyvatelstvo v horách. V turistických oblastech se můžete domluvit poměrně snadno anglicky, ale je dobré znát alespoň základní fráze španělsky, abyste si zjednali respekt a sympatie místních, a také něco pořídili nebo nakoupili. Byl jsem poměrně zaskočený z faktu, že jsem moc s angličtinou nepořídil v Limě. Určitě proto doporučuji se naučit španělsky alespoň číslovky a dotaz na cenu. Peruánci jsou přátelští a srdeční lidé, kteří rádi pomáhají a povídají si. Je však vhodné dodržovat určitá pravidla slušnosti, jako je pozdrav, poděkování, prosba o svolení před focením nebo dotazováním se na osobní záležitosti.

Na co se připravit před cestou do Peru
Přátelství mezi alpakou a člověkem.

Cestování

První rada je vyhnout se vrcholu turistické sezóny od června do září. Z Limy do Cuzca léta každý den alespoň dvacet letů, takže se vždy nějak dostanete. Co mě opravdu zaujalo, byla přesnost autobusové dopravy, kterou jsem nejvíce využíval. Vždy odjela a přijela na minutu přesně. Sedadla byla velmi prostorná a pohodlná na spaní. V případě cestování autem je třeba dávat opravdu pozor, každý místní řidič má totiž vlastní nepredikovatelná pravidla.

Na co se připravit před cestou do Peru
Přelet přes Andy.

Moje peruánské dobrodružství

Co zažít v Peru (coming soon)

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*