Co vidět a zažít? Rady & Tipy

10 cestovatelských (v)tipů pro Gruzii

1. Ochutnejte místní kuchyni

Gruzie je známá svou bohatou a rozmanitou kuchyní poměrně chudých jídel, která osloví každého gurmána. Nezapomeňte ochutnat tradiční pokrmy jako chinkali (plněné knedlíky), chačapuri (plněný chléb) nebo badridžani (baklažánové rolky s ořechy). Varování: jakmile jednou ochutnáte gruzínskou kuchyni, nikdy už nebudete spokojeni s obyčejným kebabem! Nevýhodou je, že na tato jídla narazíte naprosto všude a po nějaké době vám můžou lézt krkem.

2. Navštivte vinice v Kachetii

Gruzie je kolébkou vína a oblast Kachetie je tím nejlepším místem, kde můžete ochutnat skvělá místní vína. Navštivte rodinné vinice, kde vás pohostí domácím vínem a seznámí s tradičními metodami výroby vína, které se zde používají po tisíce let. Po několika skleničkách si můžete začít myslet, že jste someliér nebo nesmrtelný!

10 cestovatelských (v)tipů pro Gruzii

3. Objevte Tbilisi

Hlavní město Tbilisi je dynamické a plné života. Projděte se starým městem, kde najdete malebné uličky, starobylé kostely, ne tak staré rozpadlé a neudržované budovy a útulné kavárny. Ceny velmi příznivé. Nezapomeňte navštívit i moderní části města s trendy bary a restauracemi. Pokud se rádi hrabete ve starých klumpech, místní vyhlášené burzy a bleší trhy budou skutečným rájem pro vás. Tbilisi je zkrátka město, které nikdy nespí, a to ani po desáté večer – tedy až na vás po celodenním procházení!

10 cestovatelských (v)tipů pro Gruzii

4. Trekking v Kazbegi

Pokud máte rádi hory a přírodu, vydejte se do oblasti Kazbegi. Treking na horu Kazbek je nezapomenutelným zážitkem, obzvláště když prší a nebo je mlha. Cestou narazíte na překrásné scenérie, horské vesničky a budete mít možnost obdivovat majestátní kostel Nejsvětější trojice. Pamatujte: každý krok stojí za to, i když se budete cítit jako horská koza. Pozor na větší množství koňských exkrementů po cestě, snadno se do nich vstupuje a o poznání hůře vystupuje.

10 cestovatelských (v)tipů pro Gruzii

5. Strašidelná Čiatura

Čiatura je město lanovek. Když se tam projdete, budete mít pocit, že jste v hororovém filmu. Avšak jestli vás někdy zajímala těžba manganu, tak jste na svém místě! Je zde totiž jedno z největších nalezišť tohoto kovu. Doly jsou tu všude a všechny ty lanovky je spojují. Plní tak funkci místního MHD a atrakce v jednom.

6. Přírodní krása Svanetie

Svanetie je jedním z nejodlehlejších a nejkrásnějších regionů Gruzie. Navštivte tuto oblast a obdivujte starobylé věže, tradiční vesnice a dechberoucí horské scenérie. Trekking v této oblasti je ideální pro dobrodruhy hledající autentické zážitky. Je to jako byste se vrátili v čase, nebo jím cestovali kupředu. Dají se zde totiž koupit vstupenky na atrakce, které jsou zatím jen ve výstavbě!

10 cestovatelských (v)tipů pro Gruzii

7. Adrenalinové sporty v Batumi

Batumi, nacházející se na pobřeží Černého moře, je perfektním místem pro milovníky adrenalinu a kýče. Je to takové Las Vegas, kdyby ho řídil Sovětský svaz. Město nabízí nijak krásné pláže a moderní někdy až bizární architekturu, která tvoří kontrast k historickým památkám. Pokud hledáte vzrušení, Batumi je vaše město – a ne, nejedná se o test vaší odvahy ani vkusu.

8. Skalní komplex Vardzia

Skalní komplex Vardzia je jedním z nejimpozantnějších archeologických nalezišť v Gruzii. Tento starobylý komplex, vytesaný do skal, nabízí fascinující pohled do minulosti. Můžete prozkoumat tunely, komnaty a kláštery, které kdysi sloužily jako útočiště. Je to jako vstoupit do pohádky, jen s menším rizikem, že vás překvapí drak, ale s větším, že to bude ožralý Armén!

9. Historické město Gori

Město Gori je známé především jako rodiště Josifa Stalina. Navštivte Stalinovo muzeum, Stalinův vagón, Stalinův rodný dům, kde se dozvíte o jeho životě, vlivu na světové dějiny a uvidíte jeho kufr. Gori však nabízí i jiné zajímavosti, jako je pevnost Gori, která nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu. Město je malé, ale historie je zde velká – možná až příliš!

10 cestovatelských (v)tipů pro Gruzii

10. Lázeňské město duchů Cchaltubo

Lázeňský komplex v Cchaltubu byl kdysi populární za dob Sovětského svazu. Dnes obsluhuje jen minimum hostů, takže si můžete užít klidnou lázeňskou dovolenou – a možná i soukromou radonovou vanu! Tu svoji si sem přivezl Stalin i Berija.

Gruzie je země plná překvapení a nezapomenutelných zážitků. Ať už jste gurmán, milovník přírody nebo historický nadšenec, každý si zde najde to své. Cestování po Gruzii je cestou za objevováním krás a tajemství tohoto fascinujícího koutu světa. A nebojte, každý moment tady bude stát za to!

Bezpečnost na cestách pro sólo cestovatele

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*