V tomto článku bych vám rád představil několik podvodů pro Brazílii, zejména typických pro oblasti Rio de Janeira a Sao Paula. Nebudu zmiňovat notoricky známé podvody taxikářů, které jsou shodné takřka po celém světě a ani rady ohledně nevystavování cenností, o které přijdete v Brazílii velice snadno, když je budete neopatrně ukazovat na ulici.
Foto podvod
Velmi populární podvod zejména v oblasti kolem Rio de Janeira. Princip podvodu je velice jednoduchý. Místní vás požádají o laskavost, zda byste je nevyfotil/a. Což vy budete chtít s radostí učinit, ale jakmile vám budou místní podávat svůj telefon, tak ho pustí na zem. Co následuje je celkem jasné, budou chtít abyste jim rozbitý display zaplatil/a.
Řešení: Jednoduše slušně odmítněte jakýkoliv požadavek na focení, tedy kromě případů, kdy jsi jste stopro jistí, že nebudete fotit místní.
Ptačí trus
Celkem zajímavý nápad a netradiční pokus o kapsářství. Princip je opět velmi jednoduchý. Jakmile se budete procházet ulicemi Rio De Janeira, tak vám z nenadání na rameni přistane bílá tekutá hmota, která nápadně připomíná ptačí trus. Avšak nenechte se zmást, není to ptačí trus, ale zubní pasta, kterou vám na rameno někdo hodil. Zničehonic se tento dobrodinec za chvíli objeví u vás, aby vám od něho pomohl. A nebude to jediná věc, od které vám pomůže.
Řešení: Vždy dávejte platební karty a peníze raději do vnitřních či jinak chráněných kapes. Pomoc podobného druhu raději vždy odmítněte.
Příliš přátelští místní
Tento podvod je typický opět pro Rio De Janeiro a jeho noční život. Dvě hezké dívky vás na ulici osloví, prohodíte pár slov. Pak vás tyto přátelské slečny přivedou uvěřit tomu, že mezi vámi vzplál vzájemný zájem. Navrhnou vám zajít si na společný drink do blízkého baru, pro který pracují nebo s ním mají obchodní dohodu. To vy ale nevíte. Jejich zájem po několika společných drincích skončí, a vy za drinky budete muset zaplatit pět až desetkrát víc než by byla normální cena. V případě, že nemáte, tak vás místní bodyguardi zavedou do nedalekého bankomatu.
Řešení: Asi jako první je dobré se podívat na ceny, když do podniku vstoupíte nebo si nenechte vnutit podnik, který navrhuje někdo jiný a zvolte lokál sami.
Podvod s vyzvednutím na letišti
Představte si, že jste právě vystoupili z letadla po mnohahodinovém letu do Ria, vyzvedli jste si svůj kufr a míříte ven z letiště. Když v tom se zastavíte a vidíte může, který drží ceduli s vaším celým jménem. Vy jste si ale žádný odvoz z letiště neobjednávali a ani nikam nezadávali svůj přílet, ale přesto na vás někdo čeká. Přijdete k němu, on se představí jako řidič hotelu, kde skutečně máte zamluvené ubytování. Ze začátku bude jistě ohromeni tímto gestem, a tak naskočíte do auta.
Vyrazíte cestou k hotelu, ale zhruba na půli cesty taxi náhle zastaví s tím, že vás dál neodveze, dokud nezaplatíte 100 USD. Je noc a vy nevidíte žádnou jinou možnost kolem než mu zaplatit. Už je vám jasné že je to podvod, ale jak mohl ten člověk vědět vaše jméno a hotel, kde budete bydlet?
Taxikář není totiž žádným zaměstnancem hotelu, ale má tipaře u posádky aerolinky, který mu zavolal, jakmile všichni pasažéři vyplnili celní či vstupní formulář během letu, kde mimo jiné vyplnili i jméno hotelu, kde budou ubytovaní.
Benzínka
Když si v Brazílii půjčíte auto, tak kromě jiného dávejte pozor zejména u čerpacích stanic. Zastavíte zde vypůjčené auto a vidíte, jak vaším směrem vyrazili tři muži, aby vám pomohli. Jakmile jeden z nich začne umývat vaše přední sklo, další ukáže na přední kolo s tím, že je píchlé. Třetí pak začne tankovat benzin.
Píchlá pneumatika je samozřejmě jen vějička, která má odpoutat vaši pozornost, aby třetí muž mohl upravit platební display či hodiny.
Řešení: Dávejte pozor, když se k vám vydá víc než jeden pumpař. Ti si totiž myslí, že jste živá peněženka, když máte půjčené auto.