Cesta vlakem po transsibiřské magistrále je jistojistě velkým životním zážitkem ať už ji absolvujete celou (Moskva – Vladivostok) nebo vystoupíte třeba u jezera Bajkal v Irkutsku. Ve všech případech strávíte několik dní a nocí uzavřeni v novém domově na kolech a je dobré se na to připravit.
Vlaková třída
Volba třídy má zásadní vliv na celý váš další pobyt a život ve vlaku, je proto třeba dobře zvážit, co chci zažít, a kde je moje komfortní zóna. Na výběr jsou hned třídy tři. Začněme třídou třetí, tou nejnižší. Ta je i nejlevnější a spíše dobrodružnějšího charakteru. Na rozdíl od druhé třídy totiž nespíte v uzavřeném kupé, ale v otevřeném. Tudíž kolem vás celý vlak prochází a soukromí nemáte takřka žádné. Je zde však velký potenciál interakce s ostatními cestujícími, tedy pokud o to stojíte.
Další a také nejčastější volbou je pak třída druhá, kde již máte určitý komfort a prostor. Hlavně vaše kupé je uzavíratelné a zevnitř i uzamykatelné. V obou případech počítejte s tím, že všechna lůžka budou vyprodána a pokud nejste přesně čtyři osoby, tak dostanete spolubydlící. Jízdenky je nutné zarezervovat hned po spuštění jejich prodeje, asi měsíc před samotnou jízdou na stránkách ruských drah. Jdou přepnout i do angličtiny 😉
Jízdenky první třídy představují samozřejmě tu nejkomfortnější volbu, ale je třeba počítat s mnohonásobně vyšším jízdným než u zmíněných dvou, kde cenový rozdíl není až tak markantní. Zde spolubydlící nedostanete.
Vybavení s sebou
Volba vybavení se odvíjí od roční doby, kdy chcete trasu projet. V létě je dobré počítat s vysokými teplotami uvnitř vlaku a v zimě naopak, proto vhodně zvolit oblečení. Co určitě doporučuji nezanedbat je zásoba toaletního papíru a pitné vody, ačkoliv i v nejnižší třídě je samovar, tak horkou vodu v létě pít chtít nebudete. Dále je dobré mít vlastní základní nádobí jako vidlička, lžíce a ešus. Ve vlaku bude opravdu hodně, hodně volného času, proto zásoba knih či jiných kratochvilných aktivit a předmětů je takřka nezbytná. Věřte mi, že koukání z okna je na Sibiři poněkud monotématické a břízy se za chvíli omrzí.
Potraviny
Co se týče potravin, tak se jednoznačně zaměřte na potraviny, co něco vydrží. Ovoce a zeleninu. Není třeba to se zásobami nijak přehánět, jelikož vlak dvakrát až třikrát za den v nějaké zastávce po cestě na cca 30-45 minut zastaví, a vy tak můžete podniknout nákup buďto od místních bábušek, které prodávají vždy něco z domácí kuchyně jako např. pirohy nebo něco čerstvého z lesa jako jsou jahody, maliny a ostružiny. Pak jsou různě po nádražích a nástupištích umístěné malé stánky a obchůdky.
Spánek
Ve druhé a třetí třídě se spí na palandách. Dvě palandy na kupé ve druhé třídě a dvě palandy paralelně a jedna kolmo v třídě třetí. Spodní lůžka paland jsou odklápěcí a mají v sobě úložný prostor na zavazadla. Lůžka ve třetí třídě jsou o trochu menší, ale spát se na nich dá. K lůžku je možné si připlatit za malý poplatek prostěradlo, polštář a deku. Obecně to mohu jen doporučit, vše je čisté a vyprané. Jelikož ve třetí třídě nejsou uzavíratelná kupé, tak je pravděpodobné, že nějaké to chrápání uslyšíte 🙂
Bezpečnost
Jako kdekoliv jinde, v Rusku obzvlášť, je třeba dávat si na své osobní věci dobrý pozor. Drobné krádeže jsou zde na denním pořádku a transsibiřská magistrála není výjimkou. Vždy když vlak zastaví a vy se chcete projít po nástupišti či si něco koupit, tak si vezměte své osobní cennosti a dokumenty s sebou. Jste-li větší skupinka, tak není od věci nechat vždy jednoho věci hlídat. Jinak se obecně není čeho obávat. Jednou denně, a to většinou ráno, prochází vlakem i dvojice policistů.
Hygiena
S hygienou to ve třetí třídě není nejslavnější. Na jeden vagón jsou dvě toalety a dvě umyvadla. Ve druhé třídě platí to samé, akorát toaleta má i rohožku a poličku s dečkou. Dále pak je v jednom z vozů přítomen i sprchový kout s omezenou teplou vodou, a to za příplatek. Nevýhodou bývá, že na tyto dvě toalety jde většinou všech padesát lidí ve vagónu naráz. Toalety se zamykají půl hodiny před stanicí a průvodčí je čistí. Možná proto jsou většinu času tak krásně nepříjemné. V luxusních soupravách jsou pak kupé s vlastní koupelnou.
Lidé
Dálkové vlaky jsou v Rusku oblíbeným způsobem dopravy pro méně majetnou vrstvu obyvatelstva, a tak můžete potkat takřka kohokoliv od studentů, přes rodiny s dětmi až po důchodce. Charakter lidí nelze paušalizovat, každý je jiný jako kdekoliv jinde na světě. Z osobní zkušenosti si vás moc lidé všímat nebudou, pokud neovládáte ruštinu dobře. Místní v naprosté většině hovoří jen rusky. Proto jakékoliv navázání kontaktu závisí i na vaší úrovni jazyka. Ruský slovníček mějte proto vždy při ruce.
Alkohol
Kdo by čekal nezřízené pitky a vodku tekoucí ve vlaku proudem, tak by se hodně spletl. Oficiálně je pití tvrdého alkoholu ve vlaku zakázáno a prodej jakéhokoliv alkoholu je pak zakázán i na nádraží. Ruská vláda takto bojuje s problémem alkoholismu, kterým je Rusko ve světě proslavené. Ale to by nebylo Rusko, aby se jakýkoliv zákaz nedal obejít. Oficiálně se tedy alkohol neprodává, ale stačí se v obchodě zeptat a personál vám rád z pod pultu nebo z poza ledničky ochotně rád pivo prodá.
Jak jsem prožil svou cestu po transsibiřské magistrále můžete najít zde.
Preferujete-li raději video, tak celé mé dobrodružství nalezne zde.
Pingback: Cestovatelský blog jako zdroj cenných informací – Svět Dnes
Pingback: Nomadic - příběhy z celého světa pro všechny dobrodruhy - Live Time!