Rady & Tipy

10 věcí, které musíte zažít či vidět v Kyrgyzstánu

Popularita Kyrgyzstánu pomalu roste, avšak stále je to země, kde dnes znamená předvčírem a tudíž pro cestovatele tou pravou. Zde je pár věcí, které by vám neměly uniknout:

Věž Burana

Samotná věž, či spíše minaret z osmého století více připomíná napůl rozbouraný komín, ale i tak je to asi nejvýznamnější památka Kyrgyzstánu. Nahoru se leze po strmých schodech a úzkou uličkou poněkud těžko, pokud nejste člověk průměrné kyrgyzské tělesné konstituce. Z věže je ale poměrně pěkný výhled do kraje. Když budete mít štěstí jako já, potkáte i nějakého burana, já jich potkal hned celý autobus z Polska.

Jezero Sonkol

Horské jezero v nadmořské výšce více než 3000 metrů je přístupné jen od května do září, pak zamrzá a cesta sem se stává nepřístupnou. Je to největší sladkovodní jezero v Kyrgyzstánu a rozhodně stojí za návštěvu. Už jen kvůli průzračné vodě, krajině kolem a scenériím, které zde kouzlí západ a východ slunce. Kolem jezera je několik jurtových táborů, kde se můžete za pár dolarů ubytovat a najíst, tedy pokud si váš žaludek už na místní kuchyni navykl. Jinak se tu nacházela i jurta se zásobami, kde se dal koupit i výborný koňak.

Jezero Issyk-kul

Vypadá spíše jako menší moře, na některých místech není možné dohlédnout druhého břehu. Na svém severním pobřeží je místem vskutku prozaickým. Nachází se zde velké množství letovisek a rezortů určených výhradně pro ruskou klientelu z nedalekého Kazachstánu. Celé to připomíná takové chudé Las Vegas, které řídí Sovětský svaz. Pro větší klid a pohodu proto doporučuji jižní stranu, kde budete na pláži sami. Voda je průzračná, ale i v létě má jen kolem dvaceti stupňů. Jezero bylo za Sovětského svazu uměle hloubené, největší hloubka dosahuje až 668 metrů a bylo využíváno k testování torpéd.

Karakol

Samotné město ve východním cípu Kyrgyzstánu nijak úchvatné není, ale je vstupní branou do přírodní oblasti ryze panenské, a to do prostředí šestého největšího pohoří světa, Ťan-Šan. Karakol se dá využívat takřka celoročně. Milovníci tracků si ho užijí v létě a pro ty, co touží po lyžařské exotice jsou tu dlouhé zimní měsíce.

DCIM100GOPROGOPR0164.JPG

Jurty

Přespat v tradiční jurtě na břehu horského jezera či na jiném dechberoucím místě je bezesporu obrovským zážitkem pro většinu cestovatelů. Ty kyrgyzské jsou o něco menší než mongolské, ale jinak se moc neliší. Zažít pak mrazivou noc a topit si uvnitř nejprve dřevem, pak uhlím, a nakonec trusem je tím, co dělá cestování tou nejlepší činností na světě.

Taš Rabat

Zajímala-li vás někdy historie obchodu, a to, jak se dostávalo luxusní zboží z Asie do Evropy. Tedy zejména hedvábí, tak byste určitě neměli vynechat Taš Rabat. Jedná o karavanseráj původní Hedvábné stezky, jde o jakousi odpočinkovou stanici či motel z 15. století. Zde hledali útočiště, nocleh a doplnění zásob karavany obchodníků táhnoucí z Číny a vezoucí náklad vzácného zboží až na některé vybrané evropské trhy, jako byly například Benátky. Stavba se nachází v malebném údolí, kde se rozkládá i několik jurtových táborů, které nabízejí nocleh. Třeba budete mít štěstí jako já, a potkáte bandu opilých místních turistů s harmonikami a dáte si s nimi malý taneček a loček vodky.

Koně

Koně, koníci a koňská spřežení bez nich není žádné místo v Kyrgyzstánu k vidění. Rozhodně doporučuji se na nějaký menší výlet na koních vydat. Nemusíte mít vůbec žádné zkušenosti, místní nomádi jich mají na rozdávání na několik generací. Jedinou nevýhodou koníků je jejich velikost. Pokud ale neměříte skoro dva metry jako já, tak nohy po zemi tahat nebudete.

Biškek

Těžko byste hledali bizarnější hlavních město, už jeho jméno se ve dvacátém století změnilo hned třikrát. Všechny jeho zajímavá místa projdete i s obědem během dopoledne. Největší pamětihodností je fakt, že drží rekord mezi všemi hlavními města světa, a to v rozdílu mezi maximální letní a minimální zimní teplotou. Ano, je to neuvěřitelných 80 stupňů Celsia. Je to také asi jediné místo v Kyrgyzstánu, kde zažijete pořádnou dopravní zácpu.

Nomádi

Na obyvatelé Kyrgyzstánu žijícím původním kočovným způsobem života narazíte velmi často. Zpravidla celá rodina žije v několika jurtách, kolem kterých se pase dobytek. Avšak technické vymoženosti dorazily už i k nim, a tak kolikrát vedle jurty stojí auto nebo motorka. Bývají velmi vstřícní a pohostinní, rádi vás nechají za malý příspěvek i přespat. Může být ale problém se s nimi dorozumět, ne vždy ovládají ruštinu nebo jakýkoliv jiný jazyk kromě kyrgyzštiny. Když budete mít štěstí můžete narazit na ty, kteří vyrážejí na lov se svým orlem.

Nomádi před městem Naryn,

Místní zkorumpovaná policie

Každý se nějak živí, i místní policie to nemá lehké a snaží se si přilepšit nedodržováním toho, co by sama měla vyžadovat, dodržování zákona. Je spíš něco, co byste zažít neměli a taky nechtěli. Místní policie vidí v turistech snadnou oběť, a proto je velice rádi zastavují a snaží se je nachytat na nějaký nedostatek jako je například prošlý technický průkaz (v Kyrgyzstánu ale platný není k jízdě třeba, což nikdo z Evropy neví) nebo na přemrštěnou pokutu za mírné překročení rychlosti. Věci došly už tak daleko, že kvůli korupci místní policie a obtěžování turistů si řada evropských států povolala kyrgyzské velvyslance k vysvětlení. Proto je dnes možné místní polici při práci legálně natáčet, jakmile uvidí kameru, zpravidla vás nechají odjet a ještě se omluví.

BEZPEČNOST NA CESTÁCH PRO SÓLO CESTOVATELE

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*